تبلیغات
رسانه خبری تحلیلی ایران زاگرس - بروجرد صاحب موزه "ورشو" می شود/ امیدواری یادگارهای کهن به ماندگاری
IranZagros News Agency / Borujerd & Zagros & Lorestan & Hamedan & markazi News / Borujerd News / IranZagros Group /IranZagros Ne
موسسه بهنام دهش پور تبلیغات حمایتی ایران زاگرس

نویسنده : chand borujerdi
تاریخ : یکشنبه 11 تیر 1391
بروجرد - خبرگزاری مهر: شهرستان بروجرد به عنوان قطب هنر - صنعت ورشو به زودی صاحب موزه ورشو می شود تا امیدواری به ماندگاری این یادگارهای کهن شکل بگیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، صنایع دستی به عنوان بخشی از میراث کهن و فرهنگی ملت ها، نقش مهمی در معرفی تمدن و پیشینه تاریخی ملتها دارد.

صنایع دستی هر قوم و ملتی، معرف ذوق و خلاقیت‌های آنان در پاسخ به ضرورتهای مادی و معنوی در مرحله مشخصی از گسترش تاریخی است. صنایع‌دستی تجلی ویژگی‌های فرهنگی و مظهر تمدن انسان‌های هر جامعه در گذر تاریخ محسوب می شود.

در استان لرستان صنایع‌دستی ثمره دستهایی است که عشق را از قلب خود جاری ساخته و با انگشتان خود با یاری تار و پود بر گلیم و جاجیم ترسیم کرده یا با تلنگرهای چکش آن را حک می‌کنند.

صنعت ورشوسازی در گذشته های نه چندان دور در شهر بروجرد رونق فراوانی داشت و بخش وسیعی از بازار قدیمی این شهر را به خود اختصاص می داده است. گستردگی این هنر به حدی بوده است که نام شهر بروجرد و ورشو با هم آمیخته شده است.

ورشو آلیاژی است که سالها به دست هنرمندان بروجردی به هنری ایرانی آمیخته و موجب حیرت جهانیان شده است.

و چه سپاسی دست خسته هنرمندان این صنعت را می فشارد، دستانی که تمام تلاششان دمیدن روح هنر در تکه ورق آلیاژ است و چیزی جز افتخار برای سرزمین هنر و فرهنگ ندارد.

هنرمندان دیار بروجرد، با استفاده از فن چکش کاری و خم کاری با استفاده از دستگاههای ساده و نیروی بازوی خود، به خلق آثار فلزی بسیار زییایی از ورقهای ورشویی می پرداختند که از جمله می توان به ظروف غذاخوری، سماور، سینی، قندان، چایدان، گلاب پاش و ... اشاره کرد.

هنر ورشو که خود آمیخته از دو هنر مجزای قلم زنی و ورشوسازی است متاسفانه امروز با محدودیت هایی مواجه است که این هنر را به خوابی عمیق فرو خواهد برد ولی با این وجود هنرمندان بروجردی بیکار ننشسته و بزرگترین سماور زغالی دنیا را به دست توانمندشان نقش آفریدند.

عباس گودرزی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان در گفتگو با خبرنگار مهر از ایجاد موزه صنعت ورشو سازی در خانه تاریخی بیرجندی بروجرد خبر داد.

وی افزود: هنر - صنعت ورشو در شهرستان بروجرد از رونق زیادی برخوردار بوده و شهره جهانی دارد و باید در راستای توسعه این میراث ماندگار گامهایی برداشته شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان تصریح کرد: با توجه به آنکه خانه تاریخی بیرجندی در مجاورت مجموعه خانه طباطبایی ها قرار گرفته می تواند از نظر گردشگری معرفی هر چه بیشتر هنر - صنعت ورشوسازی بروجرد موثر واقع شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر خانه بیرجندی در حال مرمت است، یادآور شد: به محض پایان مرمت این اثر گرانبهای تاریخی، خانه بیرجندی بروجرد به موزه صنعت ورشو سازی تبدیل خواهد شد.
موضوعات مرتبط: گروه فرهنگ و هنر ,
برچسب‌ها: بروجرد صاحب موزه "ورشو" می شود/ امیدواری یادگارهای کهن به ماندگاری ,
جدیدترین اخبار