تبلیغات
رسانه خبری تحلیلی ایران زاگرس - ورزشهای بومی و محلی، سندی از هویت فرهنگی بروجرد
IranZagros News Agency / Borujerd & Zagros & Lorestan & Hamedan & markazi News / Borujerd News / IranZagros Group /IranZagros Ne
موسسه بهنام دهش پور تبلیغات حمایتی ایران زاگرس

نویسنده : chand borujerdi
تاریخ : سه شنبه 6 تیر 1391

بروجرد - ورزشهای بومی محلی بخشی از میراث فرهنگی ما را در پهنه ورزش می تواند نشان دهد

ورزشهای بومی و محلی، سندی از هویت فرهنگی بروجرد

تفاوت های فرهنگی در یك جامعه و در یك منطقه به خوبی از طریق اینگونه بازیها نمایان است و مهمترین ویژگی آنها نیز سادگی پرداختن و انجام آن در همه فصول است.

بروجرد نگین زاگرس و از شهرهای قدیمی ایران از دیر باز به جهت آداب و رسوم و انجام ورزشهای باستانی و بازیهای بومی زبانزد خاص و عام بوده است.

در گذشته مردم بروجرد همچون هر قوم و ملتی به بازی و سرگرمیهای خاص پرداخته و عرصه را برای حماسه و جنگ آماده می كردند به خصوص در ایام نوروز و فصل تابستان كه این منطقه دارای طبیعتی زیبا و دل انگیز است و زمینه برای اجرای ورزشهای بومی مهیا می شد.

اغلب بازیهای سنتی و بومی این منطقه كه یادگاری از گذشتگان و بزرگان بوده امروز به فراموشی سپرده شده و تنها نامی از آنها در ذهن افراد میانسال بر جا ست.

'حسین حزین' یكی از نویسندگان بروجرد در كتاب تذكره خود به برخی بازیهای محلی و بومی بروجرد از جمله كفشك بازی، بقچه بازی، الچوب، گز كوی، تنجور، شاه شاهكی، دست بچاله، دار داركنی، گروبندی یا شرط بندی، فنجان و گوی بازی، آهسته بیا آهسته برو، لنگران اشاره می كند.

امروز نام این بازیها كه در گذشته هر كدام با هدف پرورش روح و جسم آدمی انجام می شد برای جوانان و نوجوانان منطقه نا آشناست و با وجود سایر وسایل سرگرم كننده از جمله ماهواره و تلویزیون این سنت و فرهنگ دیرینه كمرنگ شده است.

گذشته از ورزشهایی مانند فوتبال وكشتی كه سطح گستردگی آن در كشور زیاد است، ورزشهای نوینی كه حاصل فرهنگ سایر ملل است اغلب جوانان و نوجوانان را به خود جلب كرده است.

شاید یكی ازدلایل كمرنگ شدن ورزشهای بومی درمیان مردم منطقه به ویژه جوانان و نوجوانان آشنا نبودن آنها با نحوه اجرای برگزاری ورزشهای بومی است.

یكی از كارشناسان حوزه ورزش بروجرد گفت: ورزشهای بومی محلی خود دارای رشته ها وسبكهای متنوعی است كه در گذشته عاملی برای اتحاد و همبستگی هر چه بیشتر میان مردم بوده است.

' كامران احمدی ' افزود: انجام این بازیها شادی و نشاط فراوانی را برای مردم به ارمغان آورده و روحیه ای مطلوب را در آنها ایجاد می كرد.

وی اضافه كرد: بازیهای محلی بدون پرداخت هزینه در فضاهای طبیعی با شور و نشاط خاصی برگزار می شد.

یكی از شهروندان بروجردی نیز یادآور شد: بازیهای محلی در گذشته به دلیل جذابیت فراوان مورد توجه گروههای سنی مختلف و مردان و زنان قرار می گرفت.

بازیهای سنتی و بومی در كشور اكنون به فراموشی سپرده شده و این در حالی است كه در كشور های اروپایی و پیشرفته با بر پایی مسابقات قهرمانی ورزشهای بومی ارزش خاصی برای گذشتگان خود قائل هستند.

وجود خطوط سفیدی كه دركوچه ها توسط كودكان برای 'لی لی بازی 'كشیده شده، سنگهای صافی كه به زحمت از میان نخاله های ساختمانی جدا و روی هم برای اجرای بازی 'هفت سنگ ' چیده شده و گوی های شیشه ای كه در گذشته اصلی ترین بازی بود و هم اكنون زینت بخش نفت دان فانوسها ویا تنگ ماهی عید نوروز مادر بزرگ است ، نوید احیای ورزشهای بومی را می دهد.

'مجیدباعزم' یكی از مربیان و پیشكسوتان امر ورزش در بروجرد بازیهای بومی را نشانه ای از تمدن غنی فرهنگی منطقه دانست وگفت: از آنجا كه ورزشهای بومی كم خطر، نشاط آور، مهیج و بدون هزینه و امكانات قابل برگزاری است براحتی می توان آنها را در سطح مدارس و مقاطع تحصیلی مختلف به دانش آموزان آموزش داد.

در حال حاضر ورزشهای بومی و محلی جایگاه واقعی خود نزد مردم استان را از دست داده اند و باید با فرهنگسازی و ایجاد علاقمند به ورزش های تمدنی در مردم، رواج دهنده و مبلغ ورزشها و بازیهای سنتی در بین جوانان و دیگر اقشار بود.
موضوعات مرتبط: گروه اجتماعی و اقتصادی ,
برچسب‌ها: ورزشهای بومی و محلی , سندی از هویت فرهنگی بروجرد ,
جدیدترین اخبار