تبلیغات
رسانه خبری تحلیلی ایران زاگرس - سر چشمه ورشوسازی ایران در حال خاموشی است / نقوش رویایی در بن بست کمبود مواد اولیه
IranZagros News Agency / Borujerd & Zagros & Lorestan & Hamedan & markazi News / Borujerd News / IranZagros Group /IranZagros Ne
موسسه بهنام دهش پور تبلیغات حمایتی ایران زاگرس

نویسنده : chand borujerdi
تاریخ : چهارشنبه 24 خرداد 1391
بروجرد - خبرگزاری مهر: هنر ورشوکاری از هنرهای با سابقه و دارای قدمت ایرانی بوده که مهد آن بروجرد است اما این هنر اصیل به دلایل متعددی از جمله نبود مواد اولیه روزگار افول را پشت سر می گذارد.

به گزارش خبرنگار مهر، صنایع دستی به عنوان بخشی از میراث کهن و فرهنگی ملت ها، نقش مهمی در معرفی تمدن و پیشینه تاریخی ملتها دارد.

صنایع دستی هر قوم و ملتی، معرف ذوق و خلاقیت‌های آنان در پاسخ به ضرورتهای مادی و معنوی در مرحله مشخصی از گسترش تاریخی است. صنایع‌دستی تجلی ویژگی‌های فرهنگی و مظهر تمدن انسان‌های هر جامعه در گذر تاریخ محسوب می شود.

در استان لرستان صنایع‌دستی ثمره دستهایی است که عشق را از قلب خود جاری ساخته و با انگشتان خود با یاری تار و پود بر گلیم و جاجیم ترسیم کرده یا با تلنگرهای چکش آن را حک می‌کنند.

صنایع دستی لرستان در سه نوع متمایز عشایری، روستایی و شهری شکل گرفته‌اند. بیشتر تولیدات صنایع دستی عشایری به مصرف خانوار می‌رسند و کمتر به بازار عرضه می‌شوند.

انواع صنایع‌دستی عشایر استان لرستان عبارتند از سیاه چادر، چیت، قالی و گلیم. صنایع دستی روستایی را قالی، گلیم، رنگرزی و جاجیم‌بافی تشکیل می‌دهند و عمده صنایع دستی شهری نیز خراطی، نمدبافی، قلم زنی، ورشوسازی، قالی، موج و گلیم بافی هستند.

صنعت ورشو سازی در گذشته های نه چندان دور در شهر بروجرد رونق فراوانی داشت و بخش وسیعی از بازار قدیمی این شهر را به خود اختصاص می داده است. گستردگی این هنر به حدی بوده است که نام شهر بروجرد و ورشو با هم آمیخته شده است.

ورشو آلیاژی است که سالها به دست هنرمندان بروجردی به هنری ایرانی آمیخته و موجب حیرت جهانیان شده است.

و چه سپاسی دست خسته هنرمندان این صنعت را می فشارد، دستانی که تمام تلاششان دمیدن روح هنر در تکه ورق آلیاژ است و چیزی جز افتخار برای سرزمین هنر و فرهنگ ندارد.

هنرمندان دیار بروجرد، با استفاده از فن چکش کاری و خم کاری با استفاده از دستگاههای ساده و نیروی بازوی خود، به خلق آثار فلزی بسیار زییایی از ورقهای ورشویی می پرداختند که از جمله می توان به ظروف غذاخوری، سماور، سینی، قندان، چایدان، گلاب پاش و ... اشاره کرد.

هنر ورشو که خود آمیخته از دو هنر مجزای قلم زنی و ورشوسازی است متاسفانه امروز با محدودیت هایی مواجه است که این هنر را به خوابی عمیق فرو خواهد برد ولی با این وجود هنرمندان بروجردی بیکار ننشسته و بزرگترین سماور زغالی دنیا را به دست توانمندشان نقش آفریدند.

حجت الله یار محمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بروجرد در خصوص مشکلات هنر ورشوسازی در بروجرد اظهار داشت: متاسفانه چندسالی است که آلیاژ ورشو در کشورهای خارجی ساخته نمی شود که این امر هنرمندان را با مشکل کمبود مواد اولیه روبه رو کرده است.

وی ادامه داد: با این تفاسیر اندک چکش هایی که امروز به این آلیاژ زده می شود مربوط به ضایعات این آلیاژ ورشو است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بروجرد همچنین به حمایتهای صورت گرفته از هنرمندان این رشته اشاره کرد و افزود: در این خصوص حمایتی که توسط سازمان صورت گرفته اختصاص مکانی برای این هنرمندان و نیز ایجاد نمایشگاههایی برای حمایت و شناسایی از این هنر است.

یارمحمدی عنوان کرد: در آینده اگر شرایط مهیا شود کلاسهای آموزشی در این خصوص در نظر خواهیم گرفت.
موضوعات مرتبط: گروه اجتماعی و اقتصادی ,
برچسب‌ها: سر چشمه ورشوسازی ایران در حال خاموشی است / نقوش رویایی در بن بست کمبود مواد اولیه ,
جدیدترین اخبار