تبلیغات
رسانه خبری تحلیلی ایران زاگرس - صنایع دستی بروجرد ، نمادی از تاریخ و فرهنگ مردم این منطقه هستند
IranZagros News Agency / Borujerd & Zagros & Lorestan & Hamedan & markazi News / Borujerd News / IranZagros Group /IranZagros Ne
موسسه بهنام دهش پور تبلیغات حمایتی ایران زاگرس

نویسنده : chand borujerdi
تاریخ : یکشنبه 21 خرداد 1391

بروجرد - صنایع دستی به عنوان نمادی از فرهنگ گذشتگان، نقش مهمی در بیان نحوه زندگی مردم و پیشه گذشتگان داشته و سمبلی از تاریخ و تمدن و فرهنگ هرقوم به شمار می رود.

صنایع دستی بروجرد ، نمادی از تاریخ و فرهنگ مردم این منطقه هستند

اسناد و مدارك فرهنگی به جای مانده از گذشته بروجرد ، بیانگر آن است كه تولید صنایع دستی در این منطقه سابقه ای دیرینه دارد.

نوآوران و استادان صنایع دستی در بروجرد همواره به موازات آفرینشهای ذوقی صنعتگران و هنرمندان دیگر شهرهای كشور از جمله اصفهان در خلق آثار شگفت انگیز گام برداشته اند.

مسگری ، جاجیم بافی، گلیم بافی ، صابون پزی ، گیوه دوزی، ماشته بافی ، چاقوسازی و صنایع دستی ورشو از پرآوازه ترین تولیدات محلی بروجرد بوده كه در گذشته از رونق خاصی برخوردار بوده اند.

ورشو سازی شاخص ترین صنایع دستی بروجرد است كه با بیش از دو قرن رونق، نام این شهرستان را در داخل و خارج كشور مطرح كرده است.

آبخوری، سینی و فنجان ،منقل، آفتابه لگن، سرمه دان، گلاب پاش و سماور از تولیدات متنوع ورشویی هستند كه به استناد برخی متون، كار ساخت این لوازم خانه از زمان سلجوقیان و صفویان دراین منطقه رواج داشته و در زمان قاجار این هنر به اوج خود رسیده است.

گلیم بافی، جاجیم بافی و ماشته نیز از دیگر صنایع دستی بروجرد بوده كه در گذشته مورد استفاده بیشتر خانواده ها و مصارفی چون رختخواب پیچ و زیر انداز قرار می گرفت.

از آنجا كه در گذشته حرفه بیشترمردم بروجرد دامداری بوده این منطقه غنای خاصی در زمینه دارا بودن نخ و پشم ،غنی داشته و این مهم موجب گرایش افراد به سمت این صنعت و هنر دستی می شده است.

گیوه دوزی و جوراب بافی نیز از دیگر صنایع دستی بروجرد است كه نمونه های سنتی آنها همچنان در بازار این شهر دیده می شود.

مسگری از دیگر حرفه های پر رونق بروجرد بوده كه امروز نام ' راسته مسگرها' در بازار قدیمی این شهر معروفیت این پیشه را در ذهن تداعی می كند.

به گزارش ایرنا هم اكنون مراكزی در بروجرد وجود دارد كه انواع محصولات صنایع دستی را به علاقه مندان عرضه نموده و بیشتر این كالاها نیز به عنوان وسیله ای برای تزیین منزل مورد استفاده قرار می گیرند.

مجموعه از این آثار فرهنگی و دستی هم اكنون در موزه مردمشناسی بروجرد برای بازدید مردم گردآوری شده است.
موضوعات مرتبط: گروه فرهنگ و هنر ,
برچسب‌ها: صنایع دستی بروجرد , نمادی از تاریخ و فرهنگ مردم این منطقه هستند ,
جدیدترین اخبار